Czy Świeże Daktyle MEDJOOL BIO – mogą spleśnieć, i czy używa się gazu aby zapobiec zepsuciu?

Odpowiedz na często pojawiające się pytania:

„W ostatnim czasie kupiłem u Was 17 kg świeżych daktyli Medjool BIO, za co jestem Państwu wdzięczny, ponieważ mi smakują. Chciałbym się dowiedzieć, w jakim stanie (tzn. czy są te daktyle zamrożone poniżej temperatury 0 stopni Celsjusza, czy może w gazie, tak jak polskie jabłka, celem zapobieżenia ich zepsuciu) podczas ich transportu z Izraela do Was.”

Odp. Bardzo dobre pytanie. To co Pan słusznie zauważa odnośnie jabłek to dotyczy chłodzenia a nie mrożenia. Do mrożenia świeżych daktyli MEDJOOL nie używa się żadnego gazu. Temperatura – 18 wszystko naturalnie konserwuje.

Świeże Daktyle MEDJOOL BIO po zerwaniu są myte (normalną wodą) i po osuszeniu wjeżdżają do zwykłej mroźni – 18/-27 stopni. Transport do PL odbywa się w kontenerze mroźniczym i u nas są trzymane w mroźni – 18 stopni. Czyli cała droga daktyli to – 18 stopni. To jedyny owoc, który znamy – który nie zamarza w tej temperaturze. Medjoola można zamrażać i odmrażać kilkakrotnie, i nic się nie zmienia!

Ciekawostką jest to że świeży Medjool nie musi być trzymany w mroźni (naturalne cukry i mała ilość wody powodują że medjoole się nie psują, nie pleśnieją), ALE zbyt wysoka temperatura może spowodować „pocenie się” [lekkie wydzielanie soków], może przyspieszyć naturalny proces krystalizacji cukrów [tak jak w miodzie], mogą pojawić się białe naloty co w efekcie może skrócić „wizualny” termin przydatności do spożycia. Zmiany wynikające z zbyt wysokiej temperatury przechowywania, nie mają wpływu na wartości smakowe i odżywcze, zmianie może ulec tylko wygląd daktyla.

Jeszcze jedna ważna sprawa – produkty z certyfikatem UE – EKO/BIO/ORGANIC nie mogą być wspomagane tzw. złą chemią czy też gazem o którym Pan wspomina.

EKOLOGICZNE Świeże Daktyle MEDJOOL z logo OrganicHouse są również wolne od pestycydów i GMO. Na tą odmianę jako jedyni w Polsce posiadamy certyfikat UE rolnictwa ekologicznego wystawiony przez Polska instytucje Agro Bio Test (PL-EKO-07-17903). https://organichouse.eu/certyfikat-ue-100-bioorganiceko/

UWAGA!!! DAKTYLE określane tylko mianem „NATURALNE” bez certyfikatu EKO, zawierają pestycydy, są modyfikowane genetycznie, często konserwowane i suszone przy użyciu silnych środków chemicznych. Polecamy: Raport „Żywność ekologiczna w Polsce”

Jeszcze więcej informacji o szczególnych właściwościach świeżych daktylach Medjool https://www.zdrowedaktyle.pl/Daktyle-duza-dawka-potasu

 

***

„Jak długo można takie daktyle przechowywać po otwarciu. Pytam, ponieważ kiedyś zakupiłam świeże i szybko mi spleśniały. Zachowują się jak normalny owoc?”

Jeżeli Świeże Daktyle MEDJOOL BIO kupione był u nas to raczej nie mogły spleśnieć. Nie znamy takiego przypadku. Nasze opakowania nie są próżniowe, są zamknięte aby nie chłonęły zanieczyszczeń, alergenów  z otoczenia.

Nie ma znaczenia czy opakowanie jest otwarte czy zamknięte. Głównie chodzi o temperaturę przechowywania. Czym niższa tym dłużej będą wyglądać dobrze. Można jest zamrażać nawet do – 18 (ale nie zamarzają nawet w -27, można je kilkakrotnie zamrażać i odmrażać, nic się nie dzieje).

Temperatura pokojowa może jedynie skrócić wizualny termin przydatności tzn. przyspieszyć krystalizacje cukrów, mogą obeschnąć, może popękać skórka, następstwem tego wszystkiego może być biały nalot na powierzchni ale to nie pleśń a wysuszone naturalne cukry. Co ciekawe właściwości odżywcze się nie zmieniają (to chyba jedyne owoce na świecie które tak się zachowują).

 

***

Jeżeli macie Państwo inne pytania dotyczące daktyli np. :

 • czy faktycznie daktyle są zdrowe i czy wszystkie odmiany mają te same właściwości?
 • czy daktyle mogą jeść osoby z cukrzycą?
 • czy od jedzenia daktyli możemy przytyć i ile możemy zjeść ich dziennie?
 • czy możemy jeść daktyle jeżeli stosujemy różne diety odchudzające?
 • jak daktyle wspomagają nasz organizm w walce z różnymi schorzeniami i czy osoby starsze mogą je spożywać?
 • czy są jakieś przeciwwskazania aby ograniczać spożywanie daktyli?
 • czy daktyle mogą być spożywane przez kobiety w ciąży?
 • czy lepiej jeść świeże daktyle czy suszone nawet jeżeli są eko?
 • jak przygotować naturalne przekąski przed i po treningowe?
 • co można przygotować z daktyli aby zachować ich wszystkie właściwości zdrowotne?
 • jak długo można przechowywać daktyle aby zachować ich dobry wygląd i właściwości zdrowotne?
 • i inne….

 

– to zapraszamy do kontaktu. Nasz dietetyk i znawca daktyli odpowie na każde pytanie. Pytania można pisać na adres: biuro@organichouse.eu lub poprzez facebooka: https://www.facebook.com/organichouse.eu/